Blogśroda, 05.12.2018


Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?

Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

        Podczas niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej w końcu pada to niesławne pytanie – jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony? Odpowiedzieć na nie jest trudno i to nie tylko dlatego, iż należy ono do grona pytań niewygodnych. Okazuje się bowiem, że mało kto wie, jak w takiej sytuacji udzielić dobrej odpowiedzi. Na szczęście my znamy sposób i przychodzimy wam z pomocą.

        Zacznijmy może od tego, czemu w ogóle owo pytanie ma służyć? Cała rozmowa ma na celu sprawdzenie kandydata pod kątem tego, czy pasować on będzie do firmy samej w sobie, czy sprosta wymaganiom stanowiska na które aplikuje, oraz czy praca będzie go satysfakcjonować na tyle, by chciał zostać w firmie jak najdłużej. Pytanie o wady i zalety jest pytaniem o zdolność poddania się autorefleksji  i wyciągnięcia wniosków. Mocne strony pokażą, czy rekrutowany odpowiada potrzebom oferty oraz czy jest on na tyle pewny siebie, by dobrze zaprezentować swoje umiejętności. Słabe strony zaś dadzą informację na temat tego jak kandydat radzi sobie w niewygodnych sytuacjach, czy jest szczery i czy ważne jest dla niego samodoskonalenie się.

Przygotuj się

        Jak przygotować się na takie pytanie. Nie warto jest iść na rozmowę rekrutacyjną z założeniem, że jakoś to będzie i liczyć, że stosowne odpowiedzi będą wpadać do głowy na bieżąco. Poświęć chwilę by przyjrzeć się sobie i zastanów się nad swoimi pozytywnymi i negatywnymi cechami. Weź kartkę i długopis, albo otwórz notatnik w swoim komputerze i nie spiesząc się stwórz listę wszystkich plusów i minusów, które tylko przyjdą ci do głowy. Jeżeli będziesz mieć trudności z jej sporządzeniem, poproś bliskich lub znajomych o informację zwrotną, bądź poddaj się testowi, który wskaże twoje talenty jak i słabości.

        Jeżeli tylko jest taka możliwość, zawsze zaczynaj od mówienia o pozytywach. W ten sposób zrobisz dobre wrażenie i umocnisz swój wizerunek. Jeszcze przed spotkaniem spójrz na stworzoną przez siebie listę oraz na ofertę pracy o którą będziesz się starać. Przeczytaj jej treść jeszcze raz pod kątem tego, jakich cech charakteru i umiejętności poszukuje twój potencjalny pracodawca. Następnie sprawdź, czy owe cechy odnajdujesz na swojej liście. Wymarzone przez ciebie stanowisko będzie wymagać od ciebie budowania i utrzymywania długofalowych relacji z klientami? Potrafisz budować trwałe relacje biznesowe? Doskonale – masz już pierwszą mocną stronę, o której warto będzie wspomnieć podczas rozmowy. Znajdź trzy do pięciu takich cechi najlepiej kilka razy przećwicz ich prezentowanie.

        Wymieniając swoje zalety dobrze będzie, jeżeli każdą z nich podeprzesz przykładem. W ten sposób rekruter będzie miał poczucie, że twoja odpowiedź nie składa się ze zbioru pustych słów mających go zadowolić, lecz jest szczera. Idźmy za przykładem budowania relacji z klientami. Opisz na czym to polega i jak to się przejawia. Opowiedz po krótce o tym, że jesteś w stałym kontakcie z kontrahentami – informujesz ich o nowych promocjach; wysyłasz podziękowania za współpracę po udanych akcjach; ślesz życzenia z okazji świąt; w wyniku czego zdecydowana większość klientów zawsze chętnie do ciebie wraca.Osadzając przykład w rzeczywistości stajesz się zarówno bardziej wiarygodny, jak i profesjonalny.

Co z wadami? 

        Do kwestii słabych stron należy podejść nieco inaczej. Przede wszystkim pamiętaj, każdy ma wady – ty, my, a nawet twoi przeszli i przyszli pracodawcy. Dlatego nigdy nie odpowiadaj na pytanie o słabości, że takowych nie posiadasz. Wyjdziesz wtedy na osobę zbyt pewną siebie, pozbawioną pokory, bądź nieprzygotowaną do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed rekrutacją spójrz na listę swoich plusów i minusów oraz na ofertę pracy i zastanów się jakiego rodzaju słabości na tym stanowisku mogą być nieistotne. Jeżeli do twoich zadań miałoby należeć budowanie relacje z klientami, a jako wadę podasz nieumiejętność pracy z innymi ludźmi, to posady tej raczej nie dostaniesz. Warto również wybrać takie słabości nad którymi można pracować, a co za tym idzie, które posłużą ci do pokazania twoich kolejnych zalet. Jeśli wspomnisz o tendencji do spóźniania się, powiedz o krokach, które podjąłeś by pozbyć się tego nawyku. Tym sposobem odpowiesz na pytanie oraz zaznaczysz, że potrafisz zauważyć problem i konsekwentnie działać w celu jego rozwiązania. Ważnym jest również, by nie rozwodzić się zbytnio nad swoimi słabościami. W przeciwieństwie do omawianych wcześniej zalet, tu nie warto wdawać się w szczegóły. Nie jest to bowiem temat, któremu chcemy poświęcać wiele uwagi. Zatem o minusach najlepiej jedynie krótko wspomnieć.

Nie daj się zaskoczyć

        Podsumowując – aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy należy wcześniej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poświęć chwilę na spisanie swoich mocnych i słaby stron, oraz odkrycie jakiego rodzaju pracownika szuka firma, w której chciałbyś podjąć pracę. Zaczynając od zalet, mów o nich w oparciu o przykłady z życia. Następnie wspomnij tylko o wadach i o sposobach rozwiązywania problemów, które powstają w związku z nimi. Jeżeli zastosujesz się do tych kilku prostych kroków, już nigdy nie będziesz zaskoczony kiedy podczas rekrutacji padnie pytanie o twoje mocne i słabe strony.