BlogPoniedziałek, 19.04.2021


Jak zwiększyć widoczność Twojego profilu LinkedIN dla rekruterów?

Chcesz, by Twój profil został zauważony przez rekruterów? Jak zwiększyć szansę odnalezienia Cię na LinkedIN? Przygotowaliśmy kilka kluczowych zasad:

1. Nagłówek/ headline- w nagłówku profilu (to miejsce pod imieniem i nazwiskiem) warto wpisać obecnie wykonywane stanowisko i kluczowe informacje dotyczące tego, w czym się specjalizujesz np. HR Business Partner, rekrutacja, doradztwo personalne.

Niektórzy Linkedinowicze poza stanowiskiem wpisują w nagłówku 2-3 zdania opisujące czym się zajmują. To także ciekawa opcja zaprezentowania się, ale my najczęściej polecamy wpisywanie konkretnych fraz, specjalizacji określających Twoją pracę.

Dane te są zawsze widoczne również dla osób, które jeszcze nie weszły w Twój profil, np. gdy komentujesz inne posty, kiedy rekruter wyszukuje osoby na podobnych stanowiskach lub wpisuje w wyszukiwarkę Twoje imię i nazwisko.

Odpowiednio skonstruowany nagłówek to podstawa dobrego pozycjonowania i szansa, by rekruter Cię zaczepił. Pomyśl z jaką specjalizacją chcesz być kojarzony. Rekruterzy wyszukują konkretne osoby według stanowiska lub słów kluczowych.

2. Zdjęcie- profil bez zdjęcia jest niekompletny i zawsze zachęcamy, by umieścić zdjęcie profilowe, profesjonalne, biznesowe, najlepiej en face.

Jeśli masz pod ręką tylko zdjęcie z wakacji lub inne luźne zdjęcie lepiej zrezygnuj z używania go jako portret profilowy. LinkedIN pomaga w networkingu, budowaniu sieci biznesowej, więc warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie online. Rekruter także zwraca na to uwagę.

3. Cover photo- czyli miejsce na zdjęcie/ cytat znajdujące się na górze profilu obok zdjęcia profilowego. Warto uzupełnić cover photo, choć nie jest to konieczne. Niedługo LinkedIN umożliwi w tym miejscu zamieszczanie krótkiego video, w którym będziecie mieli szansę się zaprezentować. To świetny sposób, by odwiedzający Twój profil rekruter zobaczył Cię "na żywo".

4. Dane na temat doświadczenia- zaktualizuj je podając konkretne daty miesiąc/ rok, zakres obowiązków. Są one dostępne w sekcji Dodaj część w profilu/ osiągnięcia zawodowe/ doświadczenie.

5. Osiągnięcia- warto w skrócie opisać swoje kluczowe osiągnięcia podając wybrane sukcesy, wyniki, tam gdzie to możliwe w liczbach. O konkretnych osiągnięciach możesz pisać w różnych sekcjach, między innymi:

  • I opcja - po kliknięciu w button dodaj część w profilu/ osiągnięcia zawodowe wybierz sekcjędoświadczenie zawodowe. Tu przy opisie doświadczenia warto podać zakres obowiązków, daty ale także najważniejsze osiągnięcia.
  • II opcja - po kliknięciu w button dodaj część w profilu wybierz sekcję osiągnięcia. Osoby, które mają na koncie konkretne portfolio, publikacje w mediach/ naukowe czy ukończone ważne kursy
  • III opcja - sekcja informacje pod nagłówkiem - to miejsce na opis kim jesteś, co jest dla Ciebie ważne, w czym się specjalizujesz. W tym miejscu można przypomnieć o kluczowych osiągnięciach

6. Umiejętności- sprawdź czy masz uzupełnioną tą część profilu. Wybierz te umiejętności, które Cie najbardziej wyróżniają. To może być kilka do kilkudziesięciu umiejętności (30).

Jeśli uzupełniłeś tą sekcję inni mogą potwierdzać wybrane Twoje umiejętności klikając w plus obok danego hasła. Na przykład jeśli pracujesz w branży HR będą to umiejętności takie jak recruiting czy talent acquisition i inne, które wskażesz.

 

Koniecznie podaj informacje na temat języków obcych i określ poziom ich znajomości.

7. Rekomendacje -warto postarać się o rekomendacje innych osób, również byłych pracodawców, współpracowników, partnerów. Możesz poprosić o nią klikając na dole swojego profilu lub profilu konkretnej osoby button poproś o rekomendację. Możesz także zarekomendować daną osobę wchodząc w jej profil i klikając button Rekomenduj użytkownika.

8. Spersonalizowany adres URL-LinkedIN automatycznie przypisuje Ci adres URL jako ciąg przypadkowych znaków. Aby zwiększyć widoczność profilu nie tylko pod kątem wyszukiwania przez rekrutera, ale także SEO, warto zmienić adres URL zmieniając nazwę z użyciem nazwiska, imienia i ewentualnie także stanowiska.

Kliknij w prawym górnym rogu button Edytuj profil publiczny i adres URL.

9. Oznaczenie otwarty na zmianę pracy- jeśli jesteś otwarty na zmianę pracy możesz zaznaczyć w ustawieniach, by tylko osoby korzystające z konta rozszerzonego lub premium (tzw. recruiter) widziały, że rozważasz taką opcję. Ta opcja sprawdza się szczególnie w przypadku kandydatów nieposzukujących aktywnie pracy,  które nie chcą, by np. koleżanka czy przełożony widzieli, że jest zainteresowany zmianą pracy. W wynikach wyszukiwania takie osoby pojawią się w pierwszej kolejności. 

Druga opcja to dodanie do zdjęcia zielonej nakładki Open to work, która jest widoczna dla wszystkich użytkowników LinkedIN niezależnie od rodzaju konta. To rozwiązanie może być przydatne w sytuacjach gdy jesteś chwilowo bez pracy.

        Bądź autentyczny, dziel się wiedzą, udzielaj rekomendacji. Na LinkedIN, podobnie jak w życiu offline, działa zasada wzajemności. Jeśli wspierasz innych użytkowników, oni wspierają Ciebie, a widoczność Twojego profilu systematycznie rośnie. Powodzenia!

Jeśli chcesz porozmawiać z naszymi konsultantami odwiedź profil @RICG lub profile konsultantów i napisz do nas wiadomość na LinkedIn. Możesz także skontaktować się z nami dzwoniąc na numer: +48 22 827 76 67 lub pisząc na adres: biuro@ricg.eu