Blogśroda, 16.01.2019


Trendy HR w 2019 roku

Co nowego w 2019?

        2019 rok to nie tylko zmiana w kalendarzu. To również duże zmiany na rynku pracy i w rekrutacji. Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników muszą nastawić się na intensywne poszukiwania, a firmy rekrutacyjne patrzeć w przyszłość związaną ze sztuczną inteligencją w HR. Nowe trendy w branży są już widoczne.

        Najczęściej poszukiwani pracownicy zatrudnieni będą w sektorze IT. Są oni specjalistami technicznymi – inżynierami lub zajmują się sprzedażą. Agencje rekrutacyjne poszukiwały takich osób w 2018 roku i podobny trend będzie utrzymywał się w roku 2019. To jedna z niewielu stałych w zmieniającej się rzeczywistości. Najistotniejszym problemem, z którym będą musiały zmierzyć się firmy w 2019 roku będzie trudność w pozyskiwaniu
nowych pracowników w zależności od branży oraz sektora. Wielu pracodawców już teraz mówi o niedoborze odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska. Firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników etatowych, ale nie zamykają się na formy pracy kontraktowej lub tymczasowej. Coraz ważniejsze staje się również zachęcanie pracowników, aby pozostali w firmie. „Dział utrzymania pracownika” będzie musiał być wzmocniony nowymi pomysłami.

       Ten i kolejne lata przyniosą wyraźną zmianę perspektywy – patrzenie przez pryzmat organizacji zostanie wyparte przez pryzmat pracownika. Konieczne będzie tworzenie odpowiednich warunków w organizacji dla nowych pracowników, którzy mogą przynieść wiele nowatorskich rozwiązań dla firmy. Nie zostanie pominięte także tworzenie nowych miejsc pracy przeznaczonych specjalnie dla wybranych kandydatów. Firmy powinny być coraz bardziej elastyczne względem sourcingu kandydatów. Pracodawcy będą musieli również dostosować szkolenia do potrzeb konkretnych specjalistów. Odchodzi się bowiem od szkoleń mgrupowych na rzecz indywidualnych planów rozwojowych. Wszelkie działania rekrutacyjne, onboardingowe, employer brandingowe czy nawet komunikacja wewnętrzna muszą odpowiadać na potrzeby pracownika. Podobnie – ważne będzie wygospodarowanie przestrzeni na pracę indywidualną oraz oddzielnie na pracę grupową. Agencje rekrutacyjne czy działy HR muszą być partnerami w grze o pracownika i organizację.

       Choć funkcjonowanie w social mediach i mass mediach w ogóle nie powinno być zaskoczeniem dla żadnej firmy, to rok 2019 oraz kolejne lata, będą stały pod znakiem intensyfikowania działań związanych z wykorzystaniem nowych technologii i komunikacji. Osoby, które urodziły się w 2000 roku weszły w dorosłość i rozpoczynają swoją aktywność na rynku pracy. Przyszłość branży HR leży z całą pewnością w intensywnym wykorzystywaniu programów do analizy danych, chatbotów i komunikatorów zarówno w czasie rekrutacji, jak i komunikacji z pracownikami.

W czym pomocna może okazać się Sztuczna Inteligencja?

        Niezwykle ciekawą kwestią jest to, czy sztuczna inteligencja i maszyny zastąpią w przyszłości rekruterów. Już dzisiaj wykorzystuje się systemy do zarządzania danymi w czasie rekrutacji. Można zautomatyzować działania, które są powtarzalne. Nowe technologie wykorzystuje się coraz chętniej do planowania i organizacji zadań lub spotkań, monitorowania czasu pracy, wniosków urlopowych lub zwolnień lekarskich. Roboty i sztuczna inteligencja w HR mogą być śmiało wykorzystywane do regularnego publikowania ofert pracy, wyszukiwania i selekcji kandydatów, umawiania spotkań z potencjalnymi pracownikami. Automatyzacja pracy nie będzie jednak łączyła się ze zwolnieniami. Mimo ogromnego znaczenia nowych technologii rekruter jest ważny z punktu widzenia tego, o czym była mowa wcześniej. Analizuje potrzeby i emocje, a bez tego nie ma sukcesu w procesie zatrudniania pracowników.

        Nie można zapominać także o wciąż budzących obawy przepisach RODO (czyli Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchyleniu dyrektywy 95/46/WE). Choć obowiązuje od maja 2018 wiele firm musi jeszcze dostosować nie tylko swoje klauzule informacyjne, ale również procesy zachodzące wewnątrz firmy do obowiązujących przepisów.

        Najlepsze agencje rekrutacyjne będą szybko i profesjonalnie odpowiadały na wszystkie te wyzwania i z łatwością pomogą dostosować się do nowych trendów. Jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób możemy wspierać Twój biznes w rozwoju, napisz do nas. Niech 2019 rok będzie pełen wyzwań, ale przede wszystkim sukcesów.