BlogPoniedziałek, 16.05.2022


Jeśli zakładasz, że praca hybrydowa zatrzyma pracowników to możesz się zdziwić

Jeśli zakładasz, że praca hybrydowa zatrzyma pracowników to możesz się zdziwić

Kryzys rynkowy, inflacja, niepewność teoretycznie powinny wspierać zatrzymanie pracowników w firmie, sprzyjać mniejszej rotacji. Szczególnie jeśli jako pracodawca dajemy pracownikom elastyczność, możliwość pracy hybrydowej, wyboru miejsca, z którego chcą wykonywać obowiązki oraz oferujemy inne benefity. Sprawdzony pracodawca to teoretycznie większe poczucie bezpieczeństwa.

➡Jeśli tak zakładasz to możesz się zdziwić… Rzeczywiście w top 3 potrzebach pracowników była do niedawna elastyczność wyboru miejsca pracy, więcej wolności i decydowania samemu skąd oraz w jakich godzinach pracują. Czyli owiana sławą praca hybrydowa. Oczywiście ona nadal jest ważna, ale zdecydowanie schodzi na dalszy plan, nie jest już nr 1 na podium potrzeb w obliczu galopujących cen, spodziewanej dalszej inflacji i innych zmian rynkowych.

Aż 36 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, 83 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia pokazują dane z najnowszego badania Pracuj.pl. Na dojrzałych rynkach jak UK jedna trzecia badanych, czyli 37%, rozważa zmianę pracy, a powodem są rosnące koszty życia.

➡Głównym czynnikiem wpływającym na stawianie na podium potrzeb wynagrodzeń są szybko rosnące koszty utrzymania, które zmuszają ludzi do przyjrzenia się swoim wydatkom, pensji i motywują albo do pójścia po podwyżkę albo do zmiany pracodawcy. Można to porównać do „piramidy Masłowa” którą nazwałabym piramidą potrzeb pracowników. Jeśli praca nie daje możliwości swobodnego pokrycia podstawowych dla pracownika potrzeb to … wówczas nie ma nic do stracenia.

➡Elastyczność pracy będzie nadal ważna jeśli wynagrodzenie będzie porównywalne lub wyższe w stosunku do innych pracodawców. W innym przypadku może się okazać, że publikując ogłoszenie o pracę nie masz zgłoszeń lub jest ich coraz mniej. Z kolei obecni pracownicy, których pensje do niedawna były atrakcyjne, często zaczynają się rozglądać za innym pracodawcą w nadziei na zmianę.

Wynagrodzenie – czy tego chcemy czy nie – wchodzi na wyższe miejsce w piramidzie potrzeb, bo coraz częściej budżet domowy niektórym Twoim pracownikom się nie spina. Jednocześnie pracodawcy nie mogą skokowo podwyższać pensji, bo ich budżet też musi się spinać. Zbyt silne podwyżki mogą prowadzić do luk płacowych między nowymi i dotychczasowymi pracownikami.

Firmy, managerowie muszą być świadomi tych zmian i wyważyć nie tylko promowanie oferowanych benefitów, w tym pracy hybrydowej, ale także wysokości pensji. Rekruterzy mając szerszy obraz rynku wiedzą jak odpowiadać na zmiany i potrzeby pracowników oraz odpowiednio wyważyć przewagi danego pracodawcy. Zapraszam więc do naszych specjalistów w RICG, by pomogli Ci w całym procesie rekrutacji.