BlogCzwartek, 06.10.2022


Awans przez …zasiedzenie to częsty błąd pracodawców

Obserwując od lat rynek pracy, zarówno korporacje oraz małe i średnie firmy wielokrotnie obserwowałam zjawisko, które nazwałam „awansem przez zasiedzenie”. Dlaczego to błąd i jakie niesie za sobą konsekwencje? Jeśli uważacie, że awans pracownika z długim stażem to zawsze motywator do dalszego rozwoju to możecie się zdziwić.

Wyobraźcie sobie sytuację, gdy pracownik jest w firmie już wiele lat, często jest mało lub średnio efektywny, od dłuższego czasu ma ten sam lub podobny zakres obowiązków. Niejednokrotnie taki pracownik ma symptomy coraz mniejszego zaangażowania, a czasem wypalenia zawodowego. Jeśli chodzi o kompetencje to zwykle są na podobnym poziomie od lat, czyli poprzez brak rozwoju w zasadzie taka osoba się cofa. Nie oceniam z jakiego powodu, bo zwykle są to złożone sytuacje.

Jednak faktem jest, że opisywany przez mnie pracownik to często człowiek wpisany w firmę, znający dobrze innych pracowników i zasady panujące w organizacji. Problem polega jednak na tym, że często taka osoba nie ma konkretnego pomysłu na dalszy rozwój, a pracodawca jako jedyną opcje widzi awans licząc na to, że wyższe stanowisko to pewnego rodzaju nagroda za dług staż pracy i motywator do działania. To właśnie awans przez zasiedzenie.

Awans powinien być nagrodą za efekty, realizację celów, rozwój i przynoszenie wartości dodanej dla firmy. Pracownicy z długim stażem są cenni, wpisani często w DNA firmy, ale ich staż i lojalność nie mogą być głównym powodem awansu. Awans przez zasiedzenie to motywator do …rozleniwienia i jeszcze głębszego „zasiedzenia” w swojej strefie komfortu.

Takie działanie nie powoduje, że nagle pracownik dostaje skrzydeł, chłonie wiedzę i staje się pracownikiem roku. Być może są wyjątki, ale najczęściej obserwuje, że tego typu awanse nic nie zmieniają.

Dodatkowo pracownik jest nauczony, że wychylanie się poza ramy to sytuacja, która nie jest nagradzana, a dodatkowo zaburza jego strefę komfortu.

Jakie jest rozwiązanie?

Każda sytuacja jest indywidualna, jednak zasady nagradzania za efekty, a nie jedynie za staż muszą być konsekwentnie stosowane przez pracodawców. Dla pracowników to jasny sygnał, że rozwój jest konieczny i albo zdecydują, że chcą nabywać nowych kompetencji w obecnej firmie lub będą próbować swoich sił w nowym miejscu pracy.

Jedno jest pewne bez zmian nie ma rozwoju. Jeśli myślicie o nowych wyzwaniach jako specjalista lub menedżer lub szukacie do swojej firmy nowych osób zapraszam do kontaktu z konsultantami naszej firmy.

#leadership #hr #promotion