BlogCzwartek, 18.04.2019


Przewaga direct search w rekrutacji.

        Stoisz przed wyzwaniem znalezienia wysokiej klasy specjalisty dla swojej firmy. Wiesz już, że standardowe metody stosowane przy rekrutacji oraz selekcji nie sprawdzą się w tym przypadku. Dzięki czemu będziesz w stanie odnaleźć swojego idealnego kandydata?

Czym jest metoda direct search?

        W języku polskim określenie „direct search” oznacza dosłownie „bezpośrednie szukanie”. Co za tym idzie, metoda ta polega na bezpośrednim poszukiwaniu menedżerów średniego szczebla, a także kluczowych specjalistów, którzy posiadają wymagane przez firmę umiejętności, kompetencje oraz doświadczenie w określonej branży bądź otoczeniu. Najczęściej takie osoby nie poszukują aktualnie nowego zatrudnienia. Często boją się zmian, są lojalni wobec pracodawcy bądź wiążą ich zobowiązania posiadane względem aktualnego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego na najbardziej wymagające stanowiska w firmie stosuje się metodę direct search.

Jakie efekty przynosi wykorzystanie metody direct search w procesie rekrutacyjnym?

     Twój idealny kandydat, którego zatrudnisz, wniesie do firmy wiedzę, kompetencje, doświadczenie, a także kontakty. To wszystko przełoży się na sukces przedsiębiorstwa. Dodatkowo ograniczysz koszty związane z rekrutacją i znacznie przyspieszysz cały proces rekrutacyjny. Jednak metoda ta posiada jeszcze jedną szczególnie ważną zaletę - dyskrecję. Firmy posługujące się metodą direct search dokładają wszelkich starań, aby każde ich działanie było ściśle tajne. Dzięki temu można ukryć przed konkurencją fakt poszukiwania pracownika, który może świadczyć o chwilowym osłabieniu przedsiębiorstwa. Co więcej możliwe jest pozyskanie skutecznego pracownika zachowując dobre stosunki z firmą, z którą się pożegnał. Właśnie dlatego wybranym kandydatom przedstawione są jedynie informacje niezbędne do wzbudzenia ich zainteresowania danym stanowiskiem, a ścisły kontakt z osobą prowadzącą poszukiwania pozwala na rozwianie wszelkich jego wątpliwości.

Gdzie szukać idealnego kandydata za pomocą direct search?

        Każda osoba, która ma coś wspólnego z branżą HR, powołuje się na media społecznościowe, a w szczególności serwis LinkedIn. Pozwala on zorientować się, z jakimi stanowiskami mamy do czynienia u poszczególnych firm oraz z jakimi wymaganiami się one wiążą.Pozwala także na uzyskanie kontaktu do potencjalnego kandydata, który może spełniać oczekiwane wymagania. Nierzadko w Internecie dostępne są także wizytówki online specjalistów, z którymi chcemy nawiązać kontakt. Jednak jeśli zależy nam na dyskrecji, warto odejść od rozwiązań internetowych i rozpocząć działania offline. Niezawodne mogą okazać się kontakty, które posiada zespół firmy konsultingowej przeprowadzającej rekrutację metodą direct search. W bardzo prosty sposób możemy pozyskać kontakt telefoniczny do osoby, z którą zależy nam na spotkaniu. Właśnie podczas krótkiej kawy bądź lunchu najprościej jest przedstawić propozycję współpracy i poznać kandydata oraz jego potrzeby. Tylko dzięki działaniom offline możemy całkowicie zadbać o to, aby nie pozostawić po sobie śladu.

        Poszukiwania idealnego kandydata metodą direct search nie należą do prostych w realizacji. Podjąć się ich powinna jedynie osoba posiadająca dużą wiedzę i doświadczenie w wypracowanej metodzie. Niezbędne są też kontakty i znajomość rynku oraz branży. Aby w pełni zadbać o sukces procesu rekrutacyjnego warto nawiązać współpracę z firmą konsultingową, która posiada doskonale orientującego się w rynku researchera i doświadczonego w ocenie kandydatów konsultanta. Jeżeli interesuje Cię rekrutacja oparta właśnie na tej metodzie, skontaktuj się z nami. Wspólnie zadbamy o rozwój i bezpieczeństwo Twojego przedsiębiorstwa.