BlogWtorek, 25.06.2019


Jaki wpływ na ostateczną decyzję w sprawie pracy mają testy rekrutacyjne?

        Wyobraź sobie, że dzisiaj rano brałeś udział w rozmowie rekrutacyjnej, na której sprawdzane były Twoje umiejętności Excela za pomocą krótkiego testu w programie. Po powrocie do domu rodzina pyta z niecierpliwością - “i jak Ci poszło?” A Ty z niepewną miną opowiadasz o tym, jak świetnie przebiegła sama rozmowa, ale niekoniecznie test. Jak duże będzie miał znaczenie jego wynik w całym procesie rekrutacyjnym?
 
        Rozmowa rekrutacyjna dostarcza rekruterowi wiele niezbędnych informacji. Jednak nie wszystkie aspekty, na których zależy pracodawcy, da się zweryfikować na podstawie nawet godzinnej wymiany zdań rekrutera z kandydatem. Z pomocą przychodzą testy rekrutacyjne, które mogą zbadać poziom umiejętności językowych i technicznych, a nawet odporność na stres kandydata.
 
Rodzaje testów rekrutacyjnych
     
#1 Testy psychologiczne
 
        Dla pracodawcy ważne mogą być predyspozycje, kompetencje miękkie, poziom inteligencji, również inteligencji emocjonalnej, cechy osobowości oraz zdolności kandydata. Zweryfikować oraz dokonać fachowej interpretacji wyników może psycholog. Kandydaci wypełniają w tym celu kwestionariusze osobowości, testy rysunkowe, projekcyjne i inne. Wyniki testów psychologicznych są poufne – pracodawca nie może ujawniać ich osobom trzecim.
 
#2 Testy aparaturowe
 
   Przeprowadzane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pozwalają na sprawdzenie zdolności psychomotorycznych, refleksu, spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zdolności technicznych kandydata. Do takich testów przystępują służby państwa, piloci samolotów, zawodowi kierowcy, a nawet kolejarze.
 
#3 Testy kompetencji
 
        Z którymi kandydaci spotykają się najczęściej, sprawdzają poziom umiejętności, które wymagane są do objęcia poszczególnych stanowisk. Przykładem takich testów mogą być: testy numeryczne, symulacje z wyznaczonym czasem na wykonanie zadania, w tym stworzenie próbki pracy.
 
#4 Testy wiedzy
 
         Które sprawdzają poziom wiedzy merytorycznej kandydata. Pytania mogą być zarówno zamknięte, jak i otwarte, dlatego ważne, aby kandydat potrafił wykorzystać wiedzę w praktyce.
 
#5 Testy językowe
 
        Zarówno w formie przeprowadzonej rozmowy rekrutera z kandydatem w języku obcym, jak i sprawdzianu w formie pisemnej z określoną punktacją.
 
 
Etapy selekcji w procesach rekrutacyjnych, a wyniki testów.
 
        Proces rekrutacyjny ma swój początek wraz z wypełnieniem przez kandydata kwestionariusza aplikacyjnego oraz innych niezbędnych dokumentów. Następnie rekruter odpowiedzialny za dany proces analizuje CV oraz inne dokumenty dostarczone przez kandydata. Wymagania, których oczekuje pracodawca, będą się różnić w zależności od stanowiska, dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, która informacja na Curriculum Vitae okaże się najważniejszą. Jeśli jednak kandydat na podstawie informacji, które dostarczył, spełnia wymagania firmy, może spodziewać się kontaktu ze strony rekrutera.
 
        Wstępna rozmowa telefoniczna z rekruterem bądź osobą wspierającą proces pozwoli doprecyzować wszelkie nieścisłości, odpowiedzieć na pytania kandydata, a także poznać jego wstępne oczekiwania finansowe. Telefonicznie można także zweryfikować poziom znajomości języka obcego. Jeśli kandydat ponownie spełni wymagania pracodawcy, zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną bądź rekrutacyjną.
 
        Podczas rozmowy kandydat może dać się poznać od swojej najlepszej strony, a także opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym w szerszym świetle. Nierzadko poruszany jest także temat zainteresowań kandydata, który może zweryfikować, czy pasuje on do kultury organizacyjnej firmy, a nawet samego zespołu, z którym miałby współpracować.
 
        Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej mogą pojawić się wspomniane wyżej testy. Jeśli w procesie rekrutacyjnym pozostało przynajmniej dwóch kandydatów, wyniki testów będą kluczowe przy wyborze osoby, która zostanie finalnie zatrudniona.
 
        Wyniki testów są ważne, jednak pamiętaj, że finalną decyzję podejmuje pracodawca. Jeśli okaże się, że macie ze sobą wspólne tematy, lepiej pasujesz do kultury organizacyjnej firmy bądź przewyższasz umiejętnościami miękkimi swojego kandydata - to Ty zostaniesz zatrudniony.