BlogPiątek, 19.07.2019


Employee experience - jak zarządzać doświadczeniami pracowników?

Employee experience - jak zarządzać doświadczeniami pracowników?
 
        Wybiła godzina 13:00, nieoficjalna pora obiadowa w Twojej firmie. Udajesz się do kuchni, odgrzewasz jedzenie przygotowane do pracy dzień wcześniej i siadasz do stołu wyciągając z przyzwyczajenia telefon. Włączasz aplikację LinkedIn i szybkim gestem palca przemierzasz informacje wyświetlane na newsfeedzie. Do czasu... Trafiasz na bardzo autentyczny i pozytywny wpis zespołu jednej z wiodących firm w Polsce. Zastanawiasz się, jak to jest współpracować z taką firmą? Właśnie ten wpis jest idealnym przykładem efektu dbania o pozytywny employee experience w Twojej firmie. Zarządzanie doświadczeniami najcenniejszego zasobu firmy – pracowników, jest jednym z czynników, mający pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.
 
Czym jest employee experience?
 
        Employee Experience, zapisywany także jako EX, to spojrzenie na firmę oczami pracownika w odniesieniu do każdego z obszarów działalności firmy. Niestety w dalszym ciągu większość firm traktuje pracowników wyłącznie jako wykonawców odgórnych poleceń, często nie biorąc pod uwagę ich pomysłów na rozwój firmy. Taki pracownik nie ma wpływu na politykę oraz sposób działania organizacji. Według raportu Instytutu Gallupa z 2017 roku, zaledwie 15% pracowników czuje się zaangażowana w życie swojej firmy. Pozostała część określona jest jako “słabo zaangażowana” lub “wcale”, co znacznie wpływa na ich motywację do pracy oraz zaangażowanie. Jednak rynek i presja ze strony konkurencji stale kształtuje nowe trendy oraz wymusza zmianę podejścia do pracowników. Najwyższa pora zadbać o relację na płaszczyźnie pracodawca – pracownik.
 
Wpływ employee experience na relacje w firmie.
 
        Dzięki wspomnianej wcześniej relacji, pracownicy kształtują środowisko pracy, są odpowiedzialni za usprawnianie procesów oraz za współtworzenie kultury organizacyjnej firmy. W efekcie bardziej identyfikują się z przedsiębiorstwem, wzrasta ich motywacja i przede wszystkim czują się integralną częścią organizacji.
 
    Taki model zarządzania daje obustronne korzyści – pracodawca otrzymuje zmotywowanych, rzetelnych, zaangażowanych pracowników, którzy chcą pracować i podnosić swoje kwalifikacje. Pracownicy natomiast mogą się stale rozwijać, samorealizować i dążyć do postawionych sobie celów, które są spójne z celami strategicznymi firmy. Employee experience to nie gotowe rozwiązanie czy strategia, którą można wdrożyć z dnia na dzień. To proces, w którym należy dokładnie przeanalizować wyzwania, z jakimi spotyka się organizacja, zdefiniować potrzeby pracowników, a także zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, które zadowolą obie strony i nad realnym sposobem ich wdrożenia.
Aby tak się stało, miej świadomość, że EX działa w trzech głównych obszarach:
 
  • Technologia – którą pracownicy wykorzystują w codziennej pracy.
  • Otoczenie – środowisko pracy, w którym działają.
  • Kultura organizacyjna – która panuje w firmie.
 
        Z punktu widzenia pracowników, to właśnie w tych obszarach znajdują się elementy odpowiadające na ich najważniejsze potrzeby, takie jak rozwój, partnerskie traktowanie, czy elastyczny czas pracy.
 
Employee experience, a zaangażowanie zespołu.
 
        Wykorzystanie potencjału EX polega na aktywnym słuchaniu opinii pracowników oraz ich pomysłów na usprawnienie działań i procesów w firmie. Kluczowe jest także sprawdzenie reakcji na zaproponowane i wdrożone w organizacji rozwiązania. Jak widzisz, jest to proces odwrotny do tego, który w dalszym ciągu funkcjonuje w wielu przedsiębiorstwach - narzucanie z góry gotowych rozwiązań i zobowiązywanie pracowników do przestrzegania wdrożonych procedur. Zatem kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb, uczuć i wartości zaangażowanego pracownika, a także umożliwienie mu współtworzenia polityki i procesów w organizacji.
 
        Ile razy spotkałeś się z sytuacją, kiedy pracownik sklepu spożywczego, w którym codziennie rano robisz zakupy, opowiadał Ci głośno o problemach jego pracodawcy? Każdy zatrudniony w firmie człowiek jest jej wizytówką, ponieważ reprezentuje firmę wśród klientów, partnerów, współpracowników, ale również w domowym zaciszu, kiedy podczas rodzinnego obiadu opowiada o tym, co działo się dzisiaj w pracy.
 
        Jeżeli jesteś na etapie wdrażania pozytywnego employee experience w swojej firmie i pragniesz, aby Twoi pracownicy na każdym szczeblu odczuwali satysfakcję ze swojej pracy, skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy Ci zaplanować proces wdrożenia EX.