Blog



Poniedziałek, 05.08.2019


Jak atmosfera w pracy wpływa na efektywność pracownika?

Jak atmosfera w pracy wpływa na efektywność pracownika?
        Podczas urlopu nad Bałtyckim morzem, umówiłeś się ze swoim najlepszym przyjacielem, który pół roku temu wyjechał do Trójmiasta za pracą. Google maps pokazuje, że jesteś minutę drogi od kawiarni, w której macie się spotkać. Już z daleka dostrzegasz znajomą twarz. Czujesz narastającą ekscytację z tak długo oczekiwanego spotkania. Jednak, gdy zbliżasz się do kawiarnianego ogródka, w którym siedzi Twój przyjaciel, Twoim oczom ukazuje się zmęczony, rozdrażniony i w bardzo złym humorze człowiek. Już w pierwszych trzech zdaniach jego wypowiedzi dowiadujesz się, że przetrwał on kolejny dzień w pracy, a jutro znów musi tam wrócić. Zastanawiasz się, jak może on pracować w miejscu, gdzie pojęcie dobra atmosfera pracy nie istnieje?
 
Pozytywna atmosfera pracy.
 
        Przyjazna atmosfera w pracy to przede wszystkim dobre relacje między pracownikami oraz przełożonymi. Składają się na nią takie elementy, jak:
 
  • wzajemna pomoc,
  • współpraca,
  • brak niezdrowej rywalizacji (tzw. wyścigu szczurów),
  • poczucie równego traktowania.
        Pracownicy bardziej utożsamiają się z firmą, gdy czują się jej częścią. To właśnie atmosfera w pracy wpływa na poziom stresu współpracowników. Ponadto ludzie chętniej pojawiają się w miejscu pracy, które nie kojarzy im się z czymś negatywnym i gdzie mają zgrany zespół. Uzyskując taki efekt pracownicy stają się bardziej efektywni, poprawia się ich wydajność, kreatywność, a także zaangażowanie i wychodzenie z inicjatywą. Gdy do tej mieszanki dodamy jeszcze motywację, otrzymamy idealny przepis na rozwój firmy.
 
        Z pewnością o wiele łatwiej przychodzi Ci praca i wykonywanie mniej lubianych obowiązków, gdy pozytywnie nastawisz się do działania. Jednak nie łatwo jest to zrobić, jeżeli relacje i nastroje w pracy są niepewne. Zgrzyty, plotki i kłótnie wśród zespołu, czy też nierówne traktowanie pracowników przez przełożonych, nie przyniesie nic dobrego. Praca jest znaczącym elementem życia każdego z nas. Zarówno ona, jak i sen zajmuje ludziom większość ich doby. Dodatkowo po wyjściu z biura i powrocie do domu myślami wciąż krążymy po naszej to do liście.
 
        Między innymi dlatego warto dbać o to, aby miejsce pracy było kojarzone z czymś dobrym, miłym i pozytywnym. Według raportu, który został przeprowadzony przez serwis szybkopraca.pl, aż 65% Polaków uważa, że atmosfera w firmie może stać się przyczyną rezygnacji z niej, nawet jeśli nie mamy alternatywnej oferty zatrudnienia.
        Dobra atmosfera to nie strategia, regulamin, ani nawet procedura. To nie system, który można wdrożyć z dnia na dzień. To inicjatywa, która musi wyjść od obu stron, ponieważ każda osoba w firmie pełni równie ważną rolę w nadchodzącej zmianie. Dzięki naszemu zachowaniu, pozytywnie nastawionej osobowości i utrzymywanych relacjach - mamy silny wpływ na finalny efekt, nierzadko i kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Przyczyna złej atmosfery zawsze jest w jednym miejscu – wewnątrz firmy. Rzadko kiedy oddziałują na nią czynniki zewnętrzne.Przyjęta strategia działania firmy w sposób rzetelny i kompleksowy musi wziąć pod uwagę relacje międzyludzkie, sposób traktowania ludzi, czy też komunikację między nimi, aby utrzymać pozytywną atmosferę w pracy. Stałe badanie i monitorowanie powstających problemów, czy też konfliktów, zdecydowanie ułatwi dążenie do celu.
 
Co wpływa na dobrą atmosferę pracy?
  • Sympatia, życzliwość i kultura osobista zespołu.
  • Odpowiednia komunikacja między osobami.
  • Jasność struktur i odpowiedni podział obowiązków.
  • Równość, bez względu na płeć, wyznanie, wiek, kolor skóry i stanowisko.
  • Szybkie rozwiązywanie konfliktów.
  • Integracja zespołu.
  • Dobry kontakt z pracodawcą.
  • Odpowiedni system motywacyjny.
  • Benefity.
        Uzyskanie pożądanej atmosfery w firmie jest ogromną inwestycją, która zwróci się w wydajności i efektywności zespołu. Dodatkowo zmniejszy ona poziom absencji w pracy, w znaczący sposób wpłynie na zaangażowanie pracowników w życie firmy, a w konsekwencji przełoży się na jej wyniki i osiąganie założonych, realnych celów. Jeżeli chciałbyś porozmawiać na temat badania atmosfery we własnej firmie bądź rekrutacji pracowników z naciskiem na osobowość i charakter wykonywanej pracy, aby jak najlepiej utożsamiali się z kulturą organizacyjną firmy, napisz do nas.