BlogCzwartek, 22.08.2019


11. Faktów na temat feedbacku, które powinieneś znać.

#1 Co oznacza określenie “Feedback”?
 
        Feedback to słowo wywodzące się z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „sprzężenie zwrotne”. W praktyce jednak rozumiane jest jako informacja zwrotna, taka jak ocena konkretnego tematu, komentarz, współdzielenie myśli i opiniowanie.
 
#2 Feedback - pochwała, czy krytyka?
 
        Kontekst, ton oraz sposób wypowiedzi, a także otoczenie i nastawienie nadawcy komunikatu, mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób zostanie on odebrany przez odbiorcę. Nawet najlepiej przemyślana pochwała może zostać negatywnie odebrana przez odbiorcę, jeśli nie zadbamy o sposób jej przekazania. To samo dotyczy krytyki.
 
#3 Krytyczny feedback nie musi być zły.
 
        Krytyka wydaje się być czymś negatywnym, nieprzyjemnym i mało komfortowym dla osoby krytykowanej. Każdy zdecydowanie bardziej lubi słuchać pochwał na swój temat. Jednak, czy wiedziałeś, że krytyka nie zawsze wpływa na człowieka demotywująco? Zdrowa krytyka jest podstawą naszego rozwoju, ponieważ wpływa na świadomość człowieka w kontekście tego, nad czym powinien jeszcze popracować, aby osiągnąć lepszy efekt.
 
#4 Korzyści z dawania feedbacku.
 
        Umiejętne udzielenie feedbacku sprawia, że osoba która go otrzymuje, nie czuje uczucia zniechęcenia do dalszej pracy, a wręcz przeciwnie – czuje się bardziej zmotywowana, skłonna do poprawy i dalszego rozwoju.
 
#5 Skup się na zadaniu, nie na osobie.
 
        Najważniejszym aspektem, o którym trzeba pamiętać przy udzielaniu informacji zwrotnej, jest skupienie się na zadaniu, które miała do wykonania konkretna osoba, a nie na człowieku.
 
  • Niepoprawny przykład: „całkowicie zawaliłeś to zadanie, jesteś nieprofesjonalny”.
  • Poprawny przykład: „widzę, że mocno się starałeś, ale następnym razem użyj w tym ogłoszeniu cieplejszych kolorów, żeby bardziej przyciągały wzrok”.
W ten sposób wskazujesz na problem, który można poprawić. Dzięki temu pracownik wie, że problem nie tkwi w nim samym i nie wywołuje w nim nadmiaru negatywnych uczuć. Taki sposób komunikowania motywuje do poprawy zachowania.
 
#6 Feedback, a ciąg przyczynowo-skutkowy.
 
Aby feedback był rzetelny, należy uświadomić odbiorcę, jakie konsekwencje niosą jego działania oraz do jakich powinien dążyć. Dzięki temu wskazujemy jasny ciąg przyczynowo-skutkowy, który pozwala na lepsze zrozumienie zaistniałego problemu i zwiększa chęć na jego poprawę w przyszłości.
 
#7 Nie sądź, nie będziesz sądzony.
 
        Założenie, że ktoś zrobił coś specjalnie, może być zarówno nietrafione, jak i bardzo krzywdzące dla drugiej osoby. Aby stworzyć solidny feedback, porozmawiaj najpierw z drugą osobą, dopytaj o motyw działania i poznaj jej tok rozumowania. Zamiast od razu powiedzieć „to jest beznadziejne”, zapytaj „dlaczego uważasz, że to będzie najlepsze rozwiązanie?”.
 
#8 Feedback w cztery oczy, czy na forum?
 
        Zawsze należy stworzyć odpowiednie warunki do udzielenia informacji zwrotnej. Negatywny feedback najlepiej udzielać w cztery oczy, a pozytywny – może być udzielany także na forum.
 
#9 Pozytywne nastawienie.
 
        Dobrą atmosferę może stworzyć po prostu Twój uśmiech i otwarta postawa, w której znajdą miejsce zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty pracy. Udzielając feedbacku, komunikujesz drugiej osobie, że mimo iż popełniła błąd, nie jest to koniec świata. W przypadku, gdy gratulujesz „dobrej roboty”, sugerujesz, że nie jest to dopiero początek sukcesów.
 
#10 Dla kogo jest feedback?
 
        Feedback tak naprawdę jest ważny dla każdego. Tworzy obustronną relację na wielu płaszczyznach.
 
#11 Jak przyjąć feedback?
 
        Gdy feedback jest pozytywny, Ty również jesteś zadowolony i cieszysz się, że ktoś docenił Twoje działania. Gdy informacja zwrotna jest konstruktywną krytyką, zamiast odczuwać gniew, żal i niezadowolenie, lepiej pamiętać, że osoba nie ocenia bezpośrednio Ciebie, tylko Twoje zachowanie. Najlepiej wyciągnąć z powstałej sytuacji wnioski i dobre strony, a następnym razem nie popełnić tego samego błędu.
 
        Feedback jest częścią naszego życia. Jest on ważny zarówno dla Twojego rozwoju, jak i funkcjonowania całej firmy. Odpowiednio udzielona informacja zwrotna może zmotywować pracownika, pomóc zniwelować błędy i doprowadzić do poprawnego funkcjonowania całej organizacji.
 
        Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poprawnego udzielania feedbacku w kontekście rekrutacji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat candidate experience.