BlogWtorek, 19.05.2020


Zmiany otwierają nowe drzwi i jak w każdym kryzysie będą wygrani i przegrani

Z Paulina Łączek-Ciećwierz, założycielką RICG, rozmawiała Marta Osuch dla portalu Business Magazine.

Jako prezes firmy świadczącej usługi consultingowe w ramach Human Resources jak radzisz sobie w obecnej sytuacji, gdzie zapanował duży chaos, tryb pracy zdalnej, kryzys w biznesie?

        Początki pracy po ogłoszeniu epidemii w Polsce były szczególnie trudne. W ciągu chwili zmieniły się zasady gry rynkowej, zostaliśmy jako gospodarka "zamknięci", co spowodowało serię chaotycznych decyzji w wielu firmach, zarówno jeśli chodzi o kwestie pracownicze, jak i operacyjne. Działając na rynku HR ponad 17 lat nie widziałam kryzysu na taką skalę. Obostrzenia rządowe, lockdown wymagały natychmiastowej reakcji i elastyczności. Przeszliśmy na zdalny tryb pracy, m.in. wideokonferencje, rozmowy telefoniczne, więc nie pozwoliliśmy na jakikolwiek przestój w działalności. Zespół doskonale odnalazł się w tych warunkach, choć brakuje nam codziennych spotkań na żywo. Niepewność co do perspektyw rynkowych, czasowe zawieszenie przez niektóre polskie i zagraniczne korporacje wielu procesów rekrutacyjnych to kluczowe wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć.

Jakie praktyki polecasz w ramach zarządzania zespołem i biznesem? Jakimi wartościami  się kierujesz?

        Staram się dawać przestrzeń pracownikom zgodnie z filozofią laissez-faire, co powoduje, że czują się bardziej odpowiedzialni za projekt, podejmują wiele decyzji samodzielnie. Mamy zespół, który działa razem, pomaga sobie wzajemnie, bo czujemy, że gramy do „jednej bramki”. Uczestniczę w projektach, ale jednocześnie jak trener na boisku często stoję z boku i jestem mentorem, osobą, która podpowiada, ale nie narzuca. Takie podejście sprawdza się szczególnie w procesach wymagających kreatywności, nowych pomysłów. Są jednak projekty, które wymagają „twardej ręki trenera" i zmiany strategii gry.

Twoją misją jest „nieustannie dążyć do tego, aby każdego dnia być najlepszą wersją siebie”. W jaki sposób ją realizujesz?

        Widzę, że uważnie przeglądałaś stronę internetową RICG:) Potrzeba rozwoju, ciekawość, otwartość na nowe obszary pomagają mi w ciągłym doskonaleniu umiejętności, ale także charakteru. Prowadzenie firmy w mocno konkurencyjnej branży HR, gdzie jest kilka tysięcy agencji, nauczyło mnie efektywnego wyznaczania celów i ich realizacji. Zarządzanie firmą, ludźmi uczy każdego dnia bycia najlepszą wersją siebie.

Cały artykuł jest dostępny pod adresem:

https://business-magazine.pl/artykul/zmiany-otwieraja-nowe-drzwi-i-jak-w-kazdym-kryzysie-beda-wygrani-i-przegrani