BlogPoniedziałek, 22.06.2020


3 Bezkosztowe sposoby na zdalną integrację zespołu w czasach pandemii

        Jeszcze 3 miesiące temu nikt nie pomyślałby o integracji pracowników online. Jednak w obecnych czasach wiele firm zdecydowało się, a nawet zostało zmuszonych, do przeniesienia pracy w tryb zdalny. Dla większości ludzi praca zdalna wydawała się upragnioną wolnością, swobodą wyboru i podejmowania decyzji dotyczących tego kiedy i jak pracują.Jednak rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. Zmobilizowanie się do pracy w zaciszu domowym niesie za sobą dużo więcej wyrzeczeń i trudności, niż ktokolwiek przypuszczał. Rezygnacja z obecności w biurze to niemałe wyzwanie dla ludzi, którzy potrzebują stałego kontaktu z innymi. Nie jest to proste również dla pracowników, którzy nie mają warunków do efektywnej pracy w domu. Zdecydowanie lepiej w zaistniałej sytuacji mogą odnaleźć się introwertycy, którym izolacja, spokój oraz cisza odpowiadają dużo bardziej niż biurowy hałas i zamieszanie.

        Do pracy zdalnej potrzeba samodyscypliny i dużej dawki motywacji. Każdy pracodawca i lider stanął przed wyzwaniem zdalnego integrowania swojego zespołu. Stały kontakt między pracownikami, a także z przełożonymi, odgrywa znaczącą rolę w realizowaniu wyznaczonych celów. Dlatego kluczowa jest integracja, czyli działania, które tworzą i utrzymują relacje między ludźmi. Jest to zarówno motywacja, jak i wzajemna pomoc czy wsparcie. Relacje pracowników powinny być budowane na płaszczyźnie koleżeńskiej czy też przyjacielskiej, aby ich brak nie odbijał się negatywnie na funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i jego efektywności. Przecież wszyscy wiemy, że najlepiej pracuje się z kimś, z kim dobrze rozumiemy się nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym.

Jak zintegrować zespół online?

Poniżej przedstawione zostały przez nas 3 bezkosztowe i szybkie sposoby na integrację zespołów, które nie mają możliwości spotkać się twarzą w twarz. Realizacja tych pomysłów sprawi, że nawiązane już między pracownikami relacje nie znikną, a mają szansę się pogłębić.

#1 Rytuały i tradycje przede wszystkim

        Utrzymanie rytuałów i tradycji, które odbywały się w biurze jeszcze przed pandemią, pozwoli pracownikom łatwiej odnaleźć się w obecnej sytuacji. Jeśli celebrowano wspólną przerwę na kawę lub lunch, pora wprowadzić regularne rozmowy wideo bądź audio przez jeden z komunikatorów internetowych. Jeśli w czasie pandemii korzystacie z narzędzi, takich jak slack czy discord - może warto stworzyć kanał „kuchnia”? Będzie to wspólna przestrzeń dla wszystkich osób, które będą chciały porozmawiać ze sobą o pracy i o tym, co poza nią. Tylko 15-30 minut wystarczy, aby opowiedzieć o swoich bieżących zmaganiach i zaczerpnąć wsparcia oraz motywacji od innych.

#2 Gry online nie tylko dla najmłodszych

        Jeśli niepisaną tradycją w firmie było spotykanie się po pracy w piątki lub weekendowe wyjścia na miasto… nie należy z tego rezygnować! Wprawdzie nie da się odtworzyć klimatu spotkań na żywo, na przykład gry w kręgle czy wyjścia do kina, jednak można spróbować poszukać substytutów. Udział w grze online lub zabawa w kalambury przez komunikator wideo to dobry pomysł na podtrzymanie kontaktu, rozluźnienie się po pracy, spędzenie razem wolnego czasu i trochę zabawy czy śmiechu.

#3 Motywacja z życia wzięta za 3… 2… 1…!

        Zachęcanie współpracowników do dzielenia się swoim prywatnym życiem w formie małych i większych sukcesów to dobry pomysł. Wielu z nich na pewno testuje nowe przepisy kulinarne, zaczęło ćwiczyć w domu, uprawiać jogging czy planować przejażdżki rowerowe. Znaleźli się też tacy, którzy sięgnęli po swoje ulubione książki czy też filmy. Dlatego warto wykorzystać ten czas i być ze sobą w kontakcie, aby polecać nowe, warte rekomendacji trasy, ćwiczenia, pozycje książkowe bądź kinowe! Dzielmy się tym co wartościowe, a motywacja nas nie opuści.

Czerpiąc inspiracje z wymienionych, bezkosztowych przykładów należy wziąć pod uwagę wielkość zespołu, który chce się zintegrować. Im mniejsza grupa ludzi, tym kontakt jest łatwiejszy. Jednak im większa grupa ludzi, tym relacje są ciekawsze! :) 

Bez względu na to jak liczną grupą są Twoi pracownicy, postaw na integrację. Stworzenie prawdziwych, przyjacielskich relacji między pracownikami to klucz do efektywnej pracy, zgranego zespołu i przede wszystkim sukcesu Twojego przedsiębiorstwa.

 Zadbaj o nie!