BlogPoniedziałek, 16.11.2020


Jak dobrze wypaść podczas rozmowy online?

        Rozmowa o pracę w czasach pandemii odbywa się w większości przypadków online przez platformy typu Zoom, Microsoft Teams, Webex i wiele innych. To jak kandydat przygotowuje się do rozmowy świadczy o jego szacunku do potencjalnego pracodawcy. Warto więc pamiętać, że zarówno przygotowanie merytoryczne jak i techniczne (działający sprzęt i umiejętność obsługi platformy, przez którą się łączymy) jak i schludny wygląd, ubiór są bardzo ważne. Podsumowując wszystkie zasady obowiązujące przy rozmowie na żywo mają zastosowanie także online.  Poniżej spisaliśmy kluczowe zasady podczas wirtualnej rozmowy o pracę:

  • Przygotuj się tak jak do tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej.
  • Ubiór powinien być dostosowany do sytuacji - schludny, dość formalny (piżamy, dresy nie będą mile widziane). Nikt nie zauważy czy masz wypastowane buty, ale elegancka koszula, sukienka czy luźna marynarka są wskazane i adekwatne do sytuacji.
  • Zadbaj o komfort rozmowy – uprzedź domowników, by nie przeszkadzali w tym czasie, nie wchodzi do pokoju.
  • Zadbaj o schludne otoczenie i tło rozmowy – ewentualnie możesz także skorzystać z tła dostępnego w komunikatorach online.
  • Przed rozmową upewnij się przez jaki komunikator będziecie rozmawiać, poproś o link do spotkania, informację ile osób będzie na spotkaniu, ustal kto do kogo będzie dzwonił.
  • Warto mieć pod ręką numer komórkowy rozmówcę na wypadek awarii sprzętu, łącza internetowego.
  • Jeśli nie jesteś biegły w komunikatorach lub korzystałeś dotychczas z innych narzędzi niż te proponowane przez potencjalnego pracodawcę poćwicz przed rozmową żeby czuć się pewniej na danej platformie.
  • Zachowaj odpowiedni dystans między kamerką a swoją twarzą, idealna odległość to mniej więcej szerokość stołu, a kamerka powinna być na wysokości oczu.
  • Lepiej korzystać z laptopa lub komputera stacjonarnego niż ze smartfonu, ponieważ możesz zostać poproszony o wykonanie jakiegoś zadania gdzie będzie potrzebny dostęp np. do MS Office.

        Drobne ludzkie błędy, niedociągnięcia mogą się zdarzyć, ale ważne, by pamiętać o elementarnej zasadzie szacunku do drugiej strony i stosowania się do wyżej wymienionych punktów. Wyobraź sobie, że ubierasz elegancką sukienkę czy garnitur i wychodzisz na rozmowę o pracę tylko w innej, wirtualnej  rzeczywistości.