BlogWtorek, 23.02.2021

Opublikowane przez: RICG w kategorii #pandemia #covid #ricg


Fake newsy wśród pracowników

        Powszechna dezinformacja dotycząca Covid-19 doczekała się ciekawej nazwy nadanej przez ONZ, UNESCO "disinfodemic". Fake newsy, niepotwierdzone informacje żyjące własnym życiem stały się tak powszechne, że media, rządy nie są w stanie ich prostować. To nowy rodzaj pandemii. Podobne zjawisko zachodzi w wielu firmach, szczególnie dużych, w których menedżerowie nie wiedzą jak informować pracowników o problemach firmy, planowanych zmianach. Pracownicy zaczynają wtedy snuć różne teorie, takie jak np. zwolnienia, cięcia pensji, przejęcia lub sprzedaż firmy, jej części. Teorie spiskowe zaczynają wówczas żyć własnym życiem, często wydostają się na zewnątrz, w dyskusjach w social media, na forach internetowych pod artykułami o firmie czy na portalach, na których pracownicy zostawiają swoje opinie.

Profilaktyka zamiast leczenia

Chaos, brak wiarygodnych i spójnych informacji z góry, od przełożonych powoduje, że powstają pracownicze fake newsy. Transparentność i otwartość w komunikacji jest najlepszą profilaktyką przed pandemią dezinformacji w przedsiębiorstwach. Jak sobie z tym radzić? Podsumowałabym to w 3 punktach:

1. Regularność informacji

Stałe, cykliczne informowanie pracowników o aktualnej sytuacji w firmie, otoczeniu rynkowym jest ważnym elementem komunikacji wewnętrznej. Jeśli wysyłamy regularnie e-mailingi, publikujemy ważne ogłoszenia w intranecie, a w trudnym dla firmy czasie przerywamy je, milczymy to pracownicy zaczynają pisać własne historie. Kontynuujmy więc cykliczne informowanie lub rozpocznijmy.

2. Transparentność

Warto rozmawiać o trudnych sprawach, nie tyko dzielić się sukcesami. Pracownicy chcą wiedzieć o trudnościach firmy i próbach ich rozwiązania. Odpowiednio poprowadzona rozmowa może pobudzić team spirit, by wspólnie walczyć o poprawę sytuacji.

3. Traktowanie pracowników jak ambasadorów firmy

Komunikacja wewnętrzna to część Employer Brandingu. Pracownicy są ambasadorami marki, firmy. Warto pamiętać, że e-malingi pracownicze czy treść rozmowy często "wychodzą na zewnątrz". Pracownicy dzielą się ze znajomymi, rodziną tym co się dzieje się u nich w firmach. Czasami fake news potrafi trafić nie tylko na portale społecznościowe, ale także do mediów i spowodować poważny uszczerbek na wizerunku firmy.

Komunikacja z pracownikami w trudnych momentach to ogromne wyzwanie i umiejętność. Łatwiej jest samemu zarządzać informacją w firmie niż prostować teorie spiskowe.