Blogśroda, 18.08.2021

w kategorii storytelling


Dlaczego storytelling może zwiększać szanse na rynku pracy?

DLACZEGO STORYTELLING MOŻE ZWIĘKSZAĆ SZANSE NA RYNKU PRACY?

Jedni żyją z tego, że opowiadają historie jak np. marketingowcy, inni muszą to robić, ale nikt im za to nie płaci. Czy na pewno?

Dobry menedżer i jednocześnie storyteller to potencjalnie także większe możliwości na rynku pracy. Znany autor książek Yuval N. Harari, żyjący z opowiadania historii mówi, że storytelling to istota naszego przetrwania i dobrobytu.

Storytelling jest umiejętnością, która w dużej mierze decyduje o naszym sukcesie, o tym czy przekonamy drugą stronę do siebie, również podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Liderzy, menedżerowie szczególnie powinni tę umiejętność nabywać. Sypanie anegdotami, przykładami działa na pracowników, ich szybkość zapamiętywania i przyswajania informacji ważnych dla sprzedaży, biznesu. Takich menedżerów się zapamiętuje.

Steve Jobs opowiadając o najnowszym modelu Iphone'a sypał anegdoty, szył opowieść, która zostawała na długo w pamięci. Skomplikowane techniczne szczegóły pomijał, bo wiedział, że nikt ich nie zapamięta. Większość z nas nie jest Stevem Jobsem i nie chodzi o to, by się do niego porównywać. Mało kto jest mistrzem storytellingu, a to pokazuje, że możemy szlifować tę umiejętność. Każdy ma swój własny potencjał, który może rozwijać, trenować najlepiej w towarzystwie rekrutera, szkoleniowca, by podpowiedzieli, które wydarzenia warto wyeksponować lub pominąć, jak skondensować historię.

Yuval Harari, izraleski profesor, autor słynnych książek m.in. Homo Sapiens czy Homo Deus twierdzi, że człowiek bardziej koduje historie, ciekawą opowieść niż fakty czy liczby. Ciekawe story mocniej oddziałuje na emocje niż na logiczne myślenie, dlatego znacznie dłużej zostaje w naszej świadomości.

Co wspólnego ma rozmowa rekrutacyjna ze storytellingiem? Wiele. Niektórzy zapytają - czy to oznacza, że mamy opowiadać bajki? Absolutnie NIE, prawdę, ale ujętą w ciekawą historię, efekty, a przy okazji wskaźniki sukcesu/ liczby. Storytelling podczas rozmowy o pracę to umiejętność ułożenia najważniejszych faktów ze swojej kariery, osiągnięć w krótką, ciekawą i strawną dla drugiej strony historię.

Słuchający historii to potencjalny pracodawca oraz rekruter, którzy chcą dostać esencję bez zbędnych szczegółów.

MODEL STAR

Przy układaniu naszego story warto znać model STAR, często wykorzystywany przez rekruterów podczas rozmowy. To skrót od:

S - Situation (sytuacja)

T - Task  (zadanie)

A - Action (działanie)

R - Result (efekt)

To jeden z modeli wykorzystywanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, który pozwala poznać kluczowe momenty w karierze kandydata, zarówno sukcesy jak i porażki, które go ukształtowały. Zgodnie ze skrótem S to pytanie o konkretne sytuacje zawodowe (gdzie i kiedy), by przejść do T - zadań, wyzwań, które mieliśmy. A - to działania, które podjęliśmy osadzone w kontekście (co i jak?), by zrealizować cel. R - czyli efekty naszych działań, osiągnięcia, przy okazji których warto podzielić się także konkretnymi wskaźnikami sukcesu - charakterystycznymi dla naszej branży.

Kandydat o dużej wiedzy, kwalifikacjach bez nabycia umiejętności opowiadania o sobie potencjalnie traci wiele szans na nową, ciekawą pracę.

Na początek opowiedzcie może swoją historię kolegom, koleżankom, by w ramach treningu zobaczyć jakie emocje wzbudzacie :-). Praktyka czyni mistrza!