BlogWtorek, 09.11.2021


Największe wyzwania branży HR, czy są takie?

Wyzwania i problemy stanowią ważną częścią życia, która daje nam doświadczenie, pozwala czerpać naukę i pomaga nam stać się mądrzejszymi i silniejszymi. Wyzwania sprawiają, że zmieniamy się, nabieramy doświadczenia i pozwalamy sobie na wzrost. Mamy z nimi do czynienia również w wielu obszarach biznesowych. To co trudne do przewidzenia dotyka wielu branż. HR to obszar w którym obserwujemy zmianę i co najważniejsze na nią reagujemy.

Z czym mierzy się HR?

Moje doświadczenie i aktywne działanie na rynku rekrutacji pozwoliło na wyodrębnienie  głównych wyzwań z którymi firmy miały do czynienie w ostatnim, tak bardzo nieprzewidywalnym czasie. Oczywiście to co towarzyszy nam zawsze w pracy to zmierzenie się z niezwykłą ilością aplikacji i CV, analiza umiejętności i doświadczeń kandydatów, przygotowanie właściwych pytań. To norma. Czy jest jednak coś co jest nowe w naszym obszarze? Pisaliśmy już na naszym blogu o pracy online. I jak się okazuje to nadal jest jedno z większych wyzwań dla HR.

Praca zdalna nowa rzeczywistość, czy tęsknimy za biurem?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, musimy ją pokochać. Dla wielu z nas praca zdalna stała się ogromną częścią życia w ostatnim okresie i raczej nic nie wskazuje by to się zmieniło. W czasach przedpandemicznych dla wielu firm była to opcja, dzisiaj norma. COVID sprawił, że pracodawcy i pracownicy w przyśpieszonym tempie adaptowali nowe narzędzia i zasady, dla niektórych wywracając przewidywalne życie do góry nogami. Jak wszystko posiada ona swoje plusy i minusy. Zapewne plusem dla pracowników jest oszczędność czasu związana z dojazdami, zwinne łączenie obowiązków zawodowych i prywatnych, dla pracodawców oszczędności związane z wynajmem i utrzymaniem biura, to jednak i mamy do czynienia z minusami: wpływ na relacje społeczne, brak umiejętności zarządzania czasem. A dla rekruterów? Wirtualne zatrudnianie to wyzwanie dla niektórych rekruterów.

Rekrutacja w dzisiejszych czasach w dużym stopniu opiera się na technologii. Niezależnie od tego, czy chodzi o proces aplikacji, składanie dokumentów przez kandydatów, czy też porządkowanie informacji. Wszystko wymaga biegłości technologicznej. A czego w tym procesie brakuje? Rozmowy w cztery oczy, która jest kluczowa dla oceny kandydata. Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna wypełniła tę potrzebę, ale nie jest to całkiem to samo. Rekruterzy coraz częściej wskazują na osobisty element rozmowy, przebywania razem w tym samym pomieszczeniu, bo to daje rekruterom szansę poznania typu kandydata, jego niewerbalnegojęzyka. Być może rozwiązaniem jest wprowadzenie modelu hybrydowego do procesu rekrutacji?

Jak stworzyć więź na odległość?

Myślę, że to pytanie zadają sobie eksperci HR na całym świecie. Bo zarówno dla rekrutera jak i kandydata ta więź ma kluczowe znaczenie. I często stanowi główny powódpodjęcia decyzji, czy dana firma jest dla nich odpowiednia.
Jak to zrobić, kiedy proces rekrutacji odbywa się online? Spotkałam się z wieloma rozwiązaniami: videokonferencje z członkami zespołu, filmy o firmie, prezentacja projektów. Dzisiaj istnieje wiele możliwości poznania firmy webinary, podcasty, wywiady z członkami zespołu i to wszystko w sieci. Dlatego dla firm istotnym elementem jest bycie obecnym w świecie wirtulanym i pokazywanie swojej ekspertyzy w nowej rzeczywistości, po to, aby potencjalny kandydat mógł poczuć atmosferę firmy. To od nas wymaga kreatywności i znalezienia sposobu, aby utrzymać zainteresowanie kandydata firmą.

Jak znaleźć klejnot?

Rekrutacja to poszukiwanie, zadawanie pytań, obserwacja i dopasowanie firm i kandydatów. Wymaga wiedzy, intuicji i kontaktów. Dzisiaj z utrudnionym osobistym kontaktem jest to trudniejsze, wymaga nowego podejścia.
Nie ma co do tego wątpliwości: znalezienie rzadkiego klejnotu nie jest łatwe!
Świat przestawił się na zdalny sposób prowadzenia biznesu, komunikacja z kandydatami często odbywa się wirtualnie, od aplikacji do oferty kontraktu. To wymaga nowych umiejętności. Rynek pracy zmienia się po gwałtownych zwolnieniach w 2020 roku obecnie można zaobserwować wzrost zatrudnienia. Czy zmieniły się oczekiwania pracowników? Czy to stanowi wyzwanie? Obecnie znalezienie idealnego pracownika stało się nieco trudniejsze dla rekruterów.Dlaczego? Bo teraz idealny kandydat może mieć długą listę życzeń i potrzeb. Jak chociażby wspomniana praca zdalna, większość pracowników jest za jej utrzymaniem. Ponadto zwiększone potrzeby świadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem tych, które dotyczą dobrostanu czy telemdeycyny.

Czy różnorodność jest wyzwaniem?

Kwestia różnorodności w miejscu pracy nie jest niczym nowym. Wiele firm prowadzi coraz bardziej zorganizowaną politykę promującą różnorodność. Tworzenie zróżnicowanego środowiska pracy może przynieść pieniądze. Ponieważ firmy koncentrują się na zwiększaniu różnorodności i integracji, może to prowadzić do wzrostu finansowego. Otwarta i tolerancyjna kultura organizacji wpływa na rozpoznawalność marki i przyciąga talenty.
Oznacza to bardziej wykwalifikowanych i wydajnych pracowników. A dla pracowników oznacza to zdrowsze i bardziej innowacyjne miejsce pracy, ponieważ osoby z różnych środowisk mogą mieć różne perspektywy i myśleć w różny sposób. To wyraźna korzyść dla obu stron!

To tylko kilka z wielu wyzwań z jakimi mamy do czynienia na rynku rekrutacji, dla nas istotne jest by utrzymywać ciągły dialog z klientami i zwracać uwagę na trendy jakie występują na rynku. Rekrutacja to trójstronna rozmowa i nieustanna nauka, to wyczucie na potrzeby dwóch ważnych stron. A właściwe rozwiązania przynoszą niesamowitą satysfakcję, która tak  bardzo lubimy w RICG.

Czy są wyzwania w naszej  branży? Tak. I są tez rozwiązania. Wdrażanie ich w życie daje nam poczucie spełnienia i spokój naszym klientom.