BlogPoniedziałek, 13.07.2020


Candidate Experience w dobie kryzysu. O co warto zadbać?

        W dzisiejszym świecie nie tylko rekruterzy są wymagający, ale również kandydaci. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą kształtować swoje opinie poprzez doświadczanie czegoś na własnej skórze. To właśnie dlatego Candidate Experience jest tak istotne w procesach rekrutacyjnych. Dotyczy ono nie tylko opinii na temat konkretnego rekrutera czy pracodawcy, ale przede wszystkim o samym przedsiębiorstwie. CE jest kluczowe w budowaniu marki pracodawcy i zawsze było. A w dobie pandemii koronawirusa, kiedy wiele osób straciło pracę i poszukuje nowej, odgrywa ono znaczącą rolę.

Czym właściwie jest Candidate Experience (CE)? Jest to ogólne wrażenie kandydata z przebiegu procesu rekrutacyjnego, w którym bierze udział. Jak zatem zadbać o pozytywne doświadczenie kandydata, gdy większość spotkań odbywa się teraz w świecie online?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

        Zdarzyło Ci się spotkać tego samego kandydata w dwóch różnych procesach rekrutacyjnych, w których uczestniczyłeś? A może minęliście się robiąc zakupy w pobliskim sklepie? Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie niegdyś “potencjalny kandydat” na otwarte stanowisko pełni teraz rolę Twojego “potencjalnego partera” w biznesie. Jednak czy będzie chciał nawiązać współpracę z Tobą lub Twoją firmą, jeśli jego doświadczenia z procesu nie były dobre?

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 3 rzeczy, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę podczas rekrutacji w Twojej firmie, jeśli chcesz zadbać o dobrą markę pracodawcy oraz swoją:

1. Szanuj czas kandydatów

        Nie lubisz, gdy ktoś spóźnia się na spotkanie? A może czujesz frustrację, gdy umówione “godzinne” spotkanie przedłuża się, a Ty masz już plany na popołudnie? Właśnie dlatego powinieneś wziąć sobie do serca punktualność i terminowość. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś zostać potraktowany. Określ w ogłoszeniu, do kiedy czekasz na zgłoszenia kandydatów. Następnie zaznacz, jak długo będzie trwał proces rekrutacyjny i udziel informacji, do kiedy można spodziewać się decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci często aplikują w kilka miejsc pracy jednocześnie i czas jest dla nich kluczowy. Dodatkowo udziel informacji dotyczących sposobu przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej. Czy będzie to rozmowa telefoniczna czy może spotkanie online? Jeśli online, to za pomocą jakiej platformy? W przypadku decyzji o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną przez Internet, warto do maila informującego dołączyć krótką, ale zrozumiałą instrukcję instalacji i obsługi nizbędnego narzędzia. Dzięki temu kandydat uniknie problemów technicznych i zbędnego stresu

2. Nie lekceważ drugiej osoby     

        Znaczna większość osób przychodzi na rozmowę rekrutacyjną dobrze przygotowana. Ty również się przygotuj. Nieznajomość CV kandydata, które specjalnie przygotował i dostarczył na wskazany adres mailowy z wyprzedzeniem, może zostać potraktowana jako brak szacunku. Dlatego dokładnie zapoznaj się z CV aplikantów na etapie selekcji, a następnie zdecyduj, z kim chcesz umówić się na rozmowę telefoniczną bądź wideokonferencję. Nie fatyguj osób, które nie spełniają Twoich wymagań i oczekiwań. Szanuj ich i swój czas. Dodatkowo pozwoli Ci to na lepszą organizację swojego czasu pracy. Równie ważne jest dokładne sprecyzowanie oferty pracy. Zawrzyj w niej wszystko to, co istotne: wymiar pracy, obowiązki, wysokość zarobków lub widełki, informację o tym, czy istnieje możliwość pracy zdalnej, wymagane doświadczenie i co ważne, co oferuje firma nowozatrudnionym pracownikom.

3. Informuj kandydatów na bieżąco o przebiegu procesu rekrutacyjnego

        Jeśli spośród dziesięciu osób zatrudniłeś jedną – uszanuj pozostałe dziewięć! Być może spotkacie się przy kolejnych rekrutacjach bądź na drodze zawodowej czy prywatnej. Po zakończonym spotkaniu, rozmowie telefonicznej, wideokonferencji czy po zakończeniu rekrutacji - skontaktuj się z kandydatem udzielając informacji zwrotnej. Być może właśnie jej wyczekuje. Dodatkowo w wiadomości możesz zachęcić do uczestnictwa w przyszłych procesach rekrutacyjnych i pobrać zgodę na powtórny kontakt w przypadku rekrutacji na podobne stanowiska. Podziękowanie za poświęcony czas, gdy tym razem kandydat nie zostanie zatrudniony, z pewnością pozwoli na pozostawienie dobrej opinii o rekruterze i firmie w jego głowie.

Przejmij pałeczkę!

        Candidate Experience to zarówno sposób w jaki tworzysz i zamieszczasz ogłoszenia o pracę, jak i dbałość o jego profesjonalny wygląd. Spraw, aby ktoś wyrobił sobie dobrą opinię na temat Twojej firmy, zanim w ogóle dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej. Candidate Experience to także dbanie o aktualnych pracowników, jak i tych świeżo upieczonych. Staranny proces wdrożenia nowych pracowników oraz pomoc w zaaklimatyzowaniu się sprawi, że poczują się pewniej i chętniej będą wychodzić z inicjatywą!

Jeśli jesteś ciekawy, jak my zareagowaliśmy na zmiany oraz czy udało nam się w nich odnaleźć, koniecznie zapoznaj się z krótkim wywiadem z założycielką RICG - Pauliną Łaczek-Ciećwierz.

Link do wywiadu: https://ricg.eu/blog/b/57/zmiany-otwieraja-nowe-drzwi-i-jak-w-kazdym-kryzysie-beda-wygrani-i-przegrani