Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej o cookie. AkceptujęOstatnio dodane aktualności
Nadchodzi rok cichego zatrudniania? Czy to się opłaca?
Po cichej rezygnacji, rotacji pracowników być może 2023 będzie bardziej czasem cichego zatrudniania? Takie głosy pojawiły się w zagranicznych mediach.
Czy nowy pracownik zawsze ma lepiej?
Nowo rekrutowani pracownicy często mają na starcie wyższe pensje niż dotychczasowi, z długim stażem. Prawda czy fałsz? Prawda…
Awans przez …zasiedzenie to częsty błąd pracodawców
Obserwując od lat rynek pracy, zarówno korporacje oraz małe i średnie firmy wielokrotnie obserwowałam zjawisko, które nazwałam „awansem przez zasiedzenie”. Dlaczego to błąd i jakie niesie za sobą konsekwencje? Jeśli uważacie, że awans pracownika z długim stażem to zawsze motywator do dalszego rozwoju to możecie się zdziwić.
Dlaczego tak wielu managerów to managerowie z przypadku?
Wielu managerów nie chce zarządzać i brać odpowiedzialności za ludzi...brzmi dziwnie, trochę nieprawdopodobnie, ale niestety nie jest to rzadkie. Szczególnie widoczne wśród średniego szczebla managerów. Dlatego też, wbrew pozorom, pracodawcom nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika, zarządzającego, który pociągnie za sobą zespół.
Jeśli zakładasz, że praca hybrydowa zatrzyma pracowników to możesz się zdziwić
Kryzys rynkowy, inflacja, niepewność teoretycznie powinny wspierać zatrzymanie pracowników w firmie, sprzyjać mniejszej rotacji. Szczególnie jeśli jako pracodawca dajemy pracownikom elastyczność, możliwość pracy hybrydowej, wyboru miejsca, z którego chcą wykonywać obowiązki oraz oferujemy inne benefity. Sprawdzony pracodawca to teoretycznie większe poczucie bezpieczeństwa.
Don't look up - przestroga dla menedżerów?
➡Wielu z Was widziało na pewno film Don't look up. Może się Wam podobać lub nie, ale nie można obok niego przejść obojętnie, bo porusza ważny problem nie tylko katastrofy klimatycznej, powierzchowności myślenia, ale powszechnej obojętności jeśli chodzi o sprawy naprawdę kluczowe w życiu prywatnym i zawodowym. Nie zwracamy uwagi na istotne sprawy, bo jesteśmy zajęci tymi ważniejszymi. W życiu menedżerów natłoku spraw bardzo łatwo pominąć istotne wydarzenia w firmie, a szczególnie tak "wrażliwe" kwestie jak nastroje pracowników.
Praca a zdrowie psychiczne
Poszukujący pracy coraz częściej szukają pracodawcy, dla którego ważne jest wsparcia pracownika w obszarze szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Podczas epidemii COVID, wiele osób szukało pomocy w utrzymaniu równowagi w swoim życiu. Wzrost liczby pracowników chorujących na depresję spowodowaną przez silny stres lub lęk może być następstwem epidemii i wyzwań z nią związanych. Z drugiej strony, ile milionów dni roboczych traci się każdego roku i ile osób rezygnuje z pracy z powodu złego stanu zdrowia psychicznego?
Największe wyzwania branży HR, czy są takie?
Wyzwania i problemy stanowią ważną część życia, która daje nam doświadczenie, pozwala czerpać naukę i pomaga nam stać się mądrzejszymi i silniejszymi. Wyzwania sprawiają, że zmieniamy się, nabieramy doświadczenia i pozwalamy sobie na wzrost. Mamy z nimi do czynienia również w wielu obszarach biznesowych. To co trudne do przewidzenia dotyka wielu branż. HR to obszar w którym obserwujemy zmianę i co najważniejsze na nią reagujemy.
Rozmowa rekrutacyjna z botem czy z człowiekiem?
W świecie HR, szczególnie na wyższych stanowiskach wciąż rozmawiasz z człowiekiem. Jednak sztuczna inteligencja (AI) np. w postaci chatbotów jest coraz częściej wykorzystywana przez duże organizacje podczas wstępnego etapu rekrutacji, weryfikowania podstawowych danych, kompetencji szczególnie twardych.